GERİ DÖNÜŞÜM

Geri Dönüşüm: Yarınlar çöpe gitmesin

Gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakmak için çalışan Gaziemir Belediyesi, İzmir’de geri kazanımla ilgili projeyi hayata geçiren ilk ilçe belediyesi oldu. Cam, plastik, kağıt, karton ve metaller Gaziemir’de çöpe değil kumbaralara atılıyor.

Kağıt, karton, plastik, cam ve metal ambalaj atıkları ile geri dönüştürülebilir her tür atık Gaziemir’de evsel atıklardan ayrı toplanıyor. İzmir’de geri dönüşümle ilgili projeyi hayata geçiren ‘ilk ilçe belediyesi’ olan Gaziemir Belediyesi, Çevre Bakanlığı’ndan lisanslı firma ile anlaştı. Proje kapsamında kentin her noktasına özel tasarlanan geri dönüşüm kumbarası konuldu.

Özel tasarlanan atık kumbaralara cam, plastik, kağıt ve karton ve metaller birlikte atılabiliyor. Buradan toplanan geri dönüştürülebilir atıklar, günde 20 ton atığın ayrıştırılıp, preslenmesi olanağı bulunan tesise götürülüyor.

Gaziemir’de geri dönüşüm ve atık yönetimi çalışmaları kapsamında, elektronik eşya geri dönüşümü için Gazikent Mahallesi 80/1 Sokak’a Elektronik Atık Konteyneri’i yerleştirildi.

Doğayı korumak sizin elinizde

-Ambalajında geri dönüşüm işareti olan ürünleri yeğleyin.

-Cam ambalajın binlerce yıldır geri döndüğünü ve içindeki ürünün camla hiçbir etkileşimde bulunmadığını bilerek alın.

-Plastik poşet ve yiyecek kapları gibi plastik ürünleri yeniden kullanın.

-Plastik traş bıçağı, çakmak, tükenmez kalem, folyo pişirme kapları gibi tek ya da çok az kullanımlık ürünleri kullanmayı en aza indirin.