KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER

KÜLTÜR ve SOSYAL İŞLER MÜDÜRLÜĞÜ

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü; İlçemizin kültürel değerlerini korumak, vatandaşlarımızın beklentilerine cevap verecek kültürel, sanatsal, sportif ve sosyal hizmetleri üretmenin yanı sıra kentimizin tanıtımına ve bellek oluşturulmasına yönelik etkinlikleri yapmak çalışmalarımızda ana hedefi oluşturmaktadır. Fırsat eşitliğini ilke edinen müdürlüğümüz, 7’den 70’e Gaziemirli vatandaşlarımızın, kültür, sanat ve sporla iç içe olmasını, ulusal ve uluslararası festivaller, sergiler, şenlikler, tiyatrolar ve konserler düzenleyerek toplumun her kesimine ulaşmayı hedeflemekte, düzenlediğimiz etkinlikler ve kurslarla çok geniş bir yelpaze içerisinde halkımıza hizmet sunmaktadır.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün Görevleri ve Sorumlulukları:

 • Belediyenin hizmet alanı kapsamında bulunan bölgelerde kültürel ilişkilerin geliştirilmesi ve kültürel değerlerin korunması konusunda gerekli çalışmalar yapmak; bu çalışmalara üniversitelerin, meslek ve sivil toplum kuruluşları ile uzman kişilerin katılımını sağlamak,
 • Ulusal ve uluslararası alanda düzenlenecek festivallerle ilgili hizmetleri yerine getirmek,
 • Beceri kazandırmak amacıyla çeşitli kurslar açmak, kültürel ve sanatsal alanda hizmet vermek,
 • Belediye sınırları dâhilinde bulunan tarihsel ve kültürel değerlerin korunması ve tanıtılması ile ilgili yayın faaliyetlerini yürütmek,
 • Geleneksel Türk Halk ve Türk Sanat Müziği ile evrensel müziğin çeşitli türlerini tanıtıp halkı bir araya getirerek ortak kent kültürünün oluşmasını sağlamak,
 • Çocuklara ve gençlere yönelik eğitim faaliyetleri yürütmek,  kültür ve sosyal içerikli kurslar açmak, başarılı öğrencileri ödüllendirerek teşvik etmek,
 • Yetişkinlere yönelik çeşitli dallarda eğitici, öğretici, onların sosyal becerilerini geliştirici kurslar  açmak,
 • Kültür merkezleri açılması için çalışmalar yapmak,
 • İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Halk Eğitim Merkezi, üniversiteler ve bölgedeki tüm eğitim kurumlarıyla sosyal ve kültürel alanda gerçekleştirilecek faaliyetlerde işbirliği yapmak,
 • Kültürel hayata katkıda bulunma amacına yönelik çeşitli konularda kitap, broşür, dergi ve afişler hazırlayarak bu basılı materyallerin halka ulaşmasını sağlamak,
 • İlçenin kültürel zenginliklerini arttırmak amacıyla yarışmalar, konferanslar, paneller, seminerler ve sergiler düzenlemektir.

 

BİRİMLERİMİZ VE KÜLTÜR MERKEZLERİMİZ

 • DIŞ İLİŞKİLER BİRİMİ

Kardeş Belediye İlişki Yönetimi: Dış İlişkiler Birimi, yurtiçi ve yurtdışında bulunan yerel yönetimlerle, sosyo-kültürel, eğitim ve ekonomi alanlarında işbirliği kurar. İyi uygulama örnekleri hakkında bilgi ve deneyim paylaşımı yapmak amacı ile "Kardeş Şehir İlişkileri" geliştirir.

Yurtiçi Kardeş belediyeler: Sinop/Gerze Belediyesi, Kastamonu/Daday Belediyesi, Balıkesir/Manyas, Kütahya/ Demirci Beldesi, Muğla /Datça Belediyesi

Yurtdışı Kardeş Belediyeler:  Almanya / Bremen Osterholz , Azerbaycan/Bakü, Ukrayna/Dnipropetrovsk, BosnaHersek/Gorajde, Bulgaristan/Kirkovo, Bulgaristan/Loznitsa, Rusya/Volgograd, Macaristan/Felsőzsolca

YABO (Yurt Dışı Akademik Burs Ofisi): Yurtdışı Lisans, Yüksek Lisans, Doktora ve yabancı dil programlarında eğitim almak isteyen kişilere; sanat, spor ve akademi alanında burs olanakları hakkında ücretsiz danışmanlık hizmeti sağlar. Ayrıca yurtdışında eğitimleri boyunca karşılaşacakları her türlü problemde destek sunar.

 • GAZİEMİR ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ

1998 yılında kurulmuş olup ilçenin kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan Gaziemir Atatürk Kültür Merkezi 2022 yılı itibariyle Nazım Hikmet RAN’ ın adını taşıyan sahnesi tamamen yenilenerek 350 seyirci kapasiteli salonun koltukları, duvarları ve tavanın akustiği sağlamak için özel paneller ile kaplandı. Kültür merkezinin ses ve ışık odaları da yeni teknolojik cihazlar ile donatılmıştır.
Her yıl binlerce yurttaşın katıldığı kursların düzenlendiği Kültür Merkezimizin fiziki yapısı, sahnesi, derslikleri, fuaye alanı engelli yurttaşlarımızın da kullanımına uygun hale getirilmiş olup yeni yüzüyle Gaziemirli vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.

Gaziemir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde çocuk ve yetişkin tiyatroları, söyleşiler, sergiler, konferanslar, konserler, film gösterimleri,  panel ve seminerler düzenlenir.

Merkezimizde:

 Kültür&Sanat Eğitimleri: Gitar, bağlama, tiyatro, İngilizce, keman, resim, yaratıcı drama, fotoğrafçılık, perküsyon ve seramik, Türk sanat müziği, Türk Halk Müziği ve Balkan Müzikleri korosu gibi kurslarda toplamda 13 branşta 1500 kişiye kurs hizmeti verilmektedir.

Telefon: Gaziemir Atatürk Kültür Merkezi: 0 232 274 06 33

Gaziemir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Ofis: 999 0 251 Dahili: 1083

Adres: Sevgi Mahallesi, Abdülhamit Yavuz Caddesi No:95 Gaziemir/İZMİR

 

 • NAİM SÜLEYMANOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ

İzmir Büyükşehir Belediyemizle ortaklaşa 2019 yılında yapımını tamamladığımız Kültür Merkezimiz, Sarnıç bölgemizde kültür ve sanat anlamında önemli bir ihtiyacı gidermeye yönelik inşa edilmiştir. Tesise Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Milli Haltercimiz Merhum Naim Süleymanoğlu'nun adı verilmiştir. 150 seyirci kapasiteli merkezimizde 1 sergi salonu, 1 sahne ve 2 derslik bulunmaktadır.

Merkezimizde:

 Kültür&Sanat Eğitimleri: Yaratıcı drama, çocuk resim kursları verilmektedir ve düzenli olarak çocuk tiyatroları sahnelenmektedir.

Telefon: 999 0 251 Dâhili: 1083

Adres: Hürriyet Mahallesi 1099 Sokak No: 14 Gaziemir/İZMİR

 

 • GAZİEMİR BELEDİYESİ ULUSAL VE ULUSLAR ARASI ÇOCUK ŞENLİĞİ KÜLTÜR EVİ

Kültür Evi, şenliğimizin başlangıcından, günümüze kadar her yıl gerçekleşen ulusal ve uluslararası çocuk şenliğine katılan ülkelerin kültürlerini tanıtmak, kültürel kıyafetlerin, eşyaların ve objelerin özel tasarım stant alanlarında sergilemek amaçlı kurulmuştur. Kültür Evi’nde kardeş belediyeler Rusya-Volgograd, Azerbaycan-Bakü, Bulgaristan- Loznitsa, Bulgaristan-Kirkova, Macaristan-Felsözsolca, Ukrayna-Dnepropetrovsk, Bosna Hersek-Gorajde başta olmak üzere Yunanistan, Almanya, Makedonya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’i, Romanya, Litvanya ve ülkemizdeki illerin kültürünü yansıtan folklor materyalleri bulunmaktadır. Bugüne kadar binlerce insanın ziyaret ettiği Kültür Evi, kitap, resim, seramik sergilerinin ve fotoğraf galerisinin yapıldığı sanat merkezi işlevini de görmektedir. Hafta içi her gün 08.30 – 17.30 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır.

Adres: Gazikent Mahallesi 80/1 Sokak No:3 Gaziemir/İZMİR

Telefon: 999 0 251 Dâhili: 1083

 

 • ANI EVİ

Kent Müzesi oluşturmak amacıyla düzenlenen Anı Evi’nde, 1925-1950 yıllarında Seydiköy’de yaşayan bir ailenin ev hayatı canlandırılmaktadır. Gelin odası, oturma odası ve mutfak bölümlerinin bulunduğu binada dönemin kıyafetleri; kadın, erkek ve çocuk mankenleri üzerinde sergilenmektedir. Anı Evi’ni gezenler geçmişi yâd etmekte, hem de Gaziemir’in tarihi ile ilgili detaylı bilgi sahibi alabilmektedir.
Tarihi bina daha sonra aslına uygun olarak restore edilmiştir. Hafta içi her gün 08.30 – 17.30 saatleri arasında ziyaretçilerine açıktır.

Adres: Atıfbey Mahallesi 5 Sokak No: 17 Gaziemir/İZMİR

 • TARİHİ RESTORASYON PROJESİ (ESKİ RUM EVİ)

Rum Haniotiz ailesi tarafından 1870 li yıllarda inşa edilen tarihi Rum evinin İzmir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Gaziemir Belediyesi işbirliği ile binayı geleceğe taşımak için restorasyon projesi çalışmaları başladı.

Kentin tarihine tanıklık eden tarihi taş bina aslına uygun olarak restore edildikten sonra kültür ve sanat etkinliklerine, şiir dinletilerine ve edebiyat söyleşilerine ev sahipliği yapacak bir kültür merkezi ve kafeterya olarak hizmet verecektir.

GAZİEMİR BELEDİYESİ GENÇLİK MERKEZİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Gaziemir Belediyesi işbirliği ile Gaziemir Gençlik Merkezi’nin temeli atıldı. Gaziemir Irmak Mahallesi’nde konumlandırılan Gaziemir Gençlik Merkezinin 3 bin metrekare kapalı alanda 5 katlı olarak yapılması planlanmaktadır. Merkezimiz yabancı dil eğitimlerinden, robotik kodlamaya, e-spordan sanal gerçeklik odasına, kütüphane ve çoklu çalışma odalarına kadar birçok farklı etkinlik alanı ile gençlerin sosyal, kültürel ve eğitim faaliyetlerine hizmet edecek olup gençlerin kişisel ve entelektüel gelişimlerini desteklemenin yanı sıra sosyal beceri kazanmalarına katkı sunacaktır.

 • 100. YIL SANAT MERKEZİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Gaziemir Belediyesi işbirliği ile yaşama geçireceğimiz Yüzüncü Yıl Sanat Merkezi ile İzmir’in kültür sanat yaşamına yön vermeyi hedeflemekteyiz. Gaziemir’in merkezi konumunda toplam 3 bin 500 metrekare büyüklüğündeki alanda inşa edilecek olan Yüzüncü Yıl Sanat Merkezi projemizin kendisi de mimari bir sanat eseri olacaktır.

 • ROBOTİK KODLAMA VE STEM ATÖLYESİ

Gaziemir Belediyesi Stem ve Robotik kodlama kursu ile tamamını kendi hazırladığımız müfredatlarla iki branş aynı anda yürütülmektedir.

Robotik Kodlama: Analitik düşünebilen , olaylar ve durumlar arasında neden sonuç ilişkisi kurabilen , çok yönlü düşünebilen , geleceğin sorunlarına çözüm bulabilen genç mühendis beyinler yetiştirmek amaçlanır. Robotik kodlama kursunda ; Kur 1 , Kur 2 , Kur 3 olmak üzere 3 kurdan oluşan eğitimde öğrenciler basit programlamadan başlayıp ileri seviye programlaya kadar ilerleyen kendi otomasyon sistemini hazırlayabilecek hale getirilir.

Stem Atölyesi: Fen bilimlerini teorik bilgilerin yanında evdeki basit malzemelerle pratikte deneyler yaparak çocukta merak duygusu , soru sorma , öğrenme ve keşfetme isteğinin artması hedeflenir. Stem atölyesinde ; öğrencilerle 9 ay boyunca her hafta farklı deneyler yapılır.

2020 yılında başlayan Stem ve Robotik kodlama kursumuz toplam 910 öğrenciye hizmet vermiştir. Şuanda da 2, 3 , 4 , 5 , 6  ve 7. Sınıf öğrencilerinden oluşan 240 öğrenciye eğitimimiz devam etmektedir.

 

Telefon: 0 232 274 06 33

Gaziemir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Ofis: 999 0 251

Adres: Sevgi Mahallesi, Abdülhamit Yavuz Caddesi No:95 Gaziemir/İZMİR

 

 • GAZİEMİR BELEDİYESİ DESTEK EĞİTİM KURSU

İlçemizin her mahallesindeki çocuk ve gençlerin eğitimlerine destek olmak ve eğitimdeki fırsat eşitliği sağlayabilmek amacıyla uzman kadrosuyla hizmet vermektedir.

            Gaziemir Belediyesi Destek Eğitim Kursu alanında deneyimli öğretmen kadrosu, programlı eğitim sistemiyle LGS, TYT ve AYT sınav grubu öğrencileriyle 6. Ve 7. Sınıf her eğitim dönemi için 400 öğrenciye kaliteli eğitime ücretsiz de ulaşabileceği bir ortam sunmaktadır.

Gaziemir Merkez Şubesi: Atıfbey Mahallesi 5 Sokak No:11 Gaziemir/İzmir

İletişim: 251 8512

 

SPOR BİRİMİ

Spor Birimi, İlçe halkının hareketli yaşam tarzını arttırmak ve katkı koymak, gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak ve sosyalleşmelerine yardım etmek amacıyla tüm yıl boyunca spor kursları düzenler, ulusal ve uluslararası turnuvalar organize eder; sporu teşvik etmek amacıyla ilçe sınırları içerisinde faaliyet sürdüren amatör spor kulüplerine ayni ve nakdi yardım yapmaktadır.

Spor faaliyetlerini Gaziemir halkının tüm kesimleri için erişebilir hale getirilmesini sağlar. Belediyemize ait spor tesislerinin bakım onarım ve denetim faaliyetlerini yürütür, tesislerde belirlenecek program dahilinde sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerin yürütülmesini sağlar.

 

SPOR ALANLARIMIZ VE SPOR KOMPLEKSLERİMİZ

 • AHMET TANER KIŞLALI SPOR SALONU

7’den 70’e hizmet veren kapalı spor salonumuzda 540 kişilik kapasiteli tribün, yönetim ofisleri, 2 adet soyunma odası ve performans salonu bulunmaktadır.

Verilen Kurslar: Boccia, voleybol, basketbol, cimnastik, badminton, atletizm, okul öncesi hareket eğitimi, halk dansları, pilates, yoga, aerobik, güreş, taekwondo gibi kurslarda toplamda 12 branşta 1450 kişiye kurs hizmeti verilmektedir.

Adres: Gazikent Mahallesi Atatürk Bulvarı No:16 Gaziemir/İzmir

İletişim: 0232 252 48 27

 

 • ESBAŞ SPOR SALONU

Sporculara yaz ve kış kursları kapsamında beceri gelişim ve eğitsel dersler verilmekle beraber,  Takım soyunma odaları 100 kişilik Tribün ve 20 Araçlık otoparkıyla vatandaşlarımıza hizmet vermektedir.


Verilen Kurslar: Basketbol, Voleybol, Taekwondo.

Adres: Atıfbey Mah. Atatürk Bulvarı 690. Sk Gaziemir/İZMİR

İletişim: 0232 274 70 48

 

 • SARNIÇ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ÇOK AMAÇLI KAPALI SPOR SALONU

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yapımını gerçekleştirdiğimiz kapalı spor salonumuzda Fitness Salonu, Güreş Salonu, 100 Kişilik Seminer Salonu, Kafeterya, 2 Adet Soyunma Odası, Yönetim Odaları ve 150 Araçlık Otoparkıyla hizmet vermektedir.

Verilen Kurslar: Basketbol, voleybol, cimnastik, okul öncesi hareket eğitimi, güreş, pilates, aerobik, badminton, taekwondo.

Adres:  Fatih Mahallesi 1197 Sokak Gaziemir /İzmir

İletişim: 999 0 251 /1210

 

 • GAZİEMİR İLÇE ŞEHİR STADI VE SPOR KOMPLEKSLERİ

Gaziemir İlçe Şehir Stadı içerisinde 350 Kişilik Tribün, yönetim ofisi, soyunma odaları,1 adet suni çim saha, 2 adet basketbol sahası, Takımlar için soyunma odaları,  1500 m’lik yürüyüş alanı ve içerisinde yaz ve kış kursları kapsamında ilçemiz sakinlerine hizmet veren kapalı spor salonu bulunmaktadır. İlçe stadımız il ve ilçe genelinde hizmet veren amatör spor kulüplerine hizmet vermekle beraber serbest spor yapmak isteyen vatandaşlarımız için ise yürüme alanları ve spor aletleri ile Gaziemir’de sağlıklı nesiller adına kalitesi yüksek yaşam standartlarına erişebilmek adına hizmet vermektedir.

Kapalı Spor Salonu ve Açık Sahada Verilen Kurslar: Bale, Jimnastik, Yoga, Pilates, Aerobik, Taekwondo, Futbol,Basketbol.

Adres : Gazikent Mahallesi Atatürk Bulvarı No:6 Gaziemir/İzmir

İletişim: 999 0 251 /1210

 

 • GAZİEMİR SEVGİ MAHALLESİ FUTBOL SAHASI

Sevgi Mahallesi Futbol Sahası içerisinde 150 Kişilik Tribün, yönetim ofisi, soyunma odaları,1 adet suni çim saha, Takımlar için soyunma odaları,  Futbol stadımız il ve ilçe genelinde hizmet veren amatör spor kulüplerine hizmet vermekle beraber Gaziemir’de sağlıklı nesiller adına kalitesi yüksek yaşam standartlarına erişebilmek adına hizmet vermektedir.

Açık Sahada Verilen Kurslar:Futbol.

Adres : Sevgi Mahallesi 81 Sokak Serhat Sığınak Meslek Lisesi yanı Gaziemir/İzmir

İletişim: 999 0 251 /1210