SAĞLIK İŞLERİ

SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
Müdürlüğümüz, Halkın sağlığı için gerekli faaliyetleri ve hizmetleri planlamak ve yapmaktan, hasta nakil işlemleri, cenaze işlemleri, ilk yardım hizmetleri ve denetim faaliyetlerinden, Belediye'nin Sağlık İşleri Müdürlüğünün idari hizmetlerini yürütmekten, sunulan sağlık hizmetlerini kontrol etmekten sorumludur.        
Koruyucu sağlık hizmetlerinde, sosyal belediyecilik anlayışı içinde yürüttüğümüz hizmetleri her yıl geliştirerek devam etmekteyiz. Hedefimiz hasta ve hasta yakınlarının yaşam kalitesini arttırıp evlerinde konforu yaşatmak, onlara yalnız olmadıklarını hissettirmektir.
Poliklinik hizmetimiz 3 doktor ve 2 hemşire personel ile mesai saatlerimiz içerisinde Ana Hizmet Binası’nda ve haftanın belirli günleri Sarnıç Koordinasyon Binası’nda hizmet vermektedir.
Laboratuvarımızda; 17 parametrede biyokimyasal analizler tam kan sayımı ,hormon testleri,  kan gurubu tayini, tam idrar tahlilleri yapılmaktadır. 
Poliklinik ve Laboratuvar Hizmetlerinden İlçemizde yaşayan vatandaşlarımız ve Belediye çalışanı personelimiz ve yakınları yararlanmaktadır.
İletişim Bilgilerimiz:
Gaziemir Belediyesi Ana Hizmet Binası :
İdari İşler : 0232 999 0 251 Dahili: (1063-1066)
Laboratuvar : 0232 999 0 251  Dahili (1064)
Hemşire : 0232 999 0 251 Dahili (1065)
Sarnıç Koordinasyon Merkezi : 0232 999 0 251 Dahili (2416-2434)

 

SAĞLIK KÖYÜNDE YÜRÜTÜLEN HİZMETLERİMİZ
POZİTİF YAŞAM MERKEZİ : Pozitif Yaşam Merkezi’nden Gaziemir ilçesinde ikamet eden tüm vatandaşlar yararlanabilmektedir. Merkezin kuruluş amacı, Gaziemir halkını psikolojik yönden destekleyerek, hayat kalitelerini yükseltmektir. Merkezimizde 2 Psikolog ve 1 Büro personeli görev yapmakta olup,randevu sistemiyle hizmet verilmektedir. Randevu için 999 0 251-1856
EVDE BAKIM BİRİMİ;
 *Anne Eğitimi ve Yeni Doğan Hizmetleri: Evde Yeni doğan Ekibimiz; gebe, loğusa ve yeni doğum yapmış annelerimize Hizmet vermektedir. Hastane dönüşünde bebeğin aileye katılması ile tüm yaşantıları değişen ailenin uyum sürecini kolaylaştırmak ,( bebeğin beslenmesi, bakımı ve uyku düzeni konularında eğitimler ) anne ve bebeğin reçeteli tedavilerinin uygulanması ve yapılan ev ziyaretleri ile  hediye niteliğindeki çantamızı verip yalnız olmadıklarını iletmekteyiz.
*Hasta Nakil Ambulansı Hizmeti: Gaziemir Belediyesi sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlarımızın (Yatağa bağımlı, bakıma muhtaç engelli, ağır kronik hastalığı olan hastaların) tıbbi destek almaları için gerekli sağlık kurumlarına nakilleri yapılmaktadır.
Hasta Nakil Ambulansı Sağlık Bakanlığınca belirlenen teknik ve tıbbi donanıma sahip araçlar ile verilmektedir. Yatağa bağımlı vatandaşlarımıza önceliği olduğunu belirterek faydalanmak İçin irtibat numaramız: 444 26 20
*Evde Bakım Hizmetleri:  Evde Bakım  Hizmetleri   kapsamda yaşlı ve hasta, yatağa bağımlı, engelli, kimsesiz veya bakıma muhtaç kişilere kendi yaşam ortamlarında ihtiyaçları doğrultusunda hekim ya da hemşire tarafından tespiti yapılır ve gerekli tedavi uygulanır. 999 0 112/999 0 251-1850

*Diyetisyenlik Hizmetleri: Diyetisyenlik hizmeti ile İlçemizde yaşayan vatandaşlarımızın yaşam ortamında yada polikliniğimizde; besin gereksinimlerine, alışkanlıklarına uygun, ekonomik, besleyici, sağlıklı, kalite ve standartlara uygun beslenme hizmetleri sunulmaktadır. 999 0 251-1853
*Fizyoterapist Hizmetleri:  Fizik tedavi hizmeti ile İlçemizde yaşayan vatandaşlarımızın yaşam ortamında yada polikliniğimizde; fiziksel aktivitelerini düzenlemek ve hareket kabiliyetlerini artırmak için bireye özel fiziksel aktivite ve egzersiz programları planlanır ve uygulanır. . 999 0 251-1853

 

ENGELLİ NAKİL HİZMETLERİ: İlçemizde ikamet eden  engelli vatandaşlarımızın gereksinimleri doğrultusunda ilgili kurum ve kuruluşlara  nakilleri yapılmaktadır. 999 0 251-1853

Alzheimer-Demans Danışma ve Dayanışma Merkezi: Gaziemir ilçesinde ikamet eden ve birinci ya da ikinci evre Alzheimer-Demans hastalığı tanısı almış vatandaşlarımıza gündüz hizmeti verilmektedir. Bu hastaların zihinsel-fiziksel kapasitelerini korumak, üretkenliklerini sağlamak ve psikolojik iyilik halinin devamlılığını sürdürmeleridir. 999 0 251-1847
Merkezimize başvuru evraklar;
-İkametgah
-1 adet vesikalık fotoğraf
-İlaç raporu
-Bulaşıcı hastalığı olmadığına dair rapor
-Alzheimer evresini belirten rapor

ATA EVİ SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZİ
Açılışı 14 Mayıs 2015 tarihinde yapılan Ata Evi; Gaziemir’de ikamet eden 60 yaş üstü vatandaşları sosyal, psikolojik ve zihinsel yönden desteklemeyi amaç edinmiştir. 1 psikolog, 1 büro personeli, 1 temizlik personeli ile hizmete devam etmektedir. Açıldığı ayda 16 üyesi bulunan Ata Evi, 2022 Aralık Ayı itibari ile 201 aktif üyeye sahiptir.
Her ay gezi programları ile grup bilincini geliştirmek ve üyelere farklı mekanları tanıtmak, yaşlıları geri çekildikleri sosyal hayata yeniden katmak amaçlanmaktadır.
El becerileri ve zihinsel becerileri dinç tutmayı amaçlayan masa oyunları, bulmacalar ve zihinsel aktiviteler düzenleyerek, üyelerin kendi kendilerine yetebilme kapasitelerini korumak ve arttırmak; zihinsel deformasyonu en aza indirgemek, Alzheimer hastalığına karşı koruma oluşturmak hedeflenmektedir.
Her hafta dört gün spor faaliyetleri düzenlenmektedir. Yaşlıların bedensel sağlıklarını koruyup geliştirmeleri amacıyla egzersizler yapılmaktadır. Ayrıca merkezimizde bir masa tenisi bulunup, üyelerimiz istedikleri zaman kullanabilmektedirler.
Kayıt esnasında psikolog tarafından yaşlının durumuna uygun bir Alzheimer testi uygulanmaktadır. Bu testler sonucunda Alzheimer şüphesi bulunan yaşlı ve yakınlarına hastalık hakkında bilgi verilip, nöroloji uzmanına yönlendirme yapılmaktadır. Böylece Gaziemir genelindeki yaşlılar Alzheimer hakkında bir taramadan geçmektedirler. Ayrıca psikolojik destek ihtiyacında olan üyelere psikolojik destek, psikologla yapılan bireysel görüşmeler aracılığıyla sağlanmaktadır. Üyelerin fiziksel ve ruhsal sağlıkları yakından takip edilmektedir.
Ata Evi’ne kayıt koşulları:

  • 60 yaş üzeri olmak
  • Gaziemir’de ikamet etmek
  • Demans hastası olmamak

Adres: Sevgi Mahallesi 663 sokak No:10
Telefon: 0232 999 0 251 – 1860
0232 274 36 09