Atatürk İmzası
"Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir"

Evde Yaşlı Bakım Hizmeti

EVDE BAKIM HİZMETLERİ

Sosyal ve Ekonomik açılardan yoksulluk ve yoksunluk içindeki yaşlı bireylerin, yatalak hastaların; yara bakımları, hekim tarafından düzenlenen tedavilerin takibi ve uygulanması, kişisel bakım ve eğitimleri ile sosyal, kurumsal yönlendirme ihtiyaçlarının karşılanması işinin ev ortamında yapılmasıdır.
Son yıllarda ortalama yaşam süresinin uzamasıyla yaşlı nüfus oranı giderek artmaktadır.Yaşlılıkla beraber kronik ve dejeneratif hastalıklarda artma buna paralel olarak da yatağa bağımlı olma durumu ortaya çıkmaktadır.Gaziemir Belediyesi olarak amacımız , evde yaşlı ve yatalak hastalara bakım hizmetleriyle birlikte bu kişilere koruyucu, önleyici sağlık hizmetleri vererek hasta ve hasta yakınlarının yaşam kalitesini arttırıp evlerinde konforu yaşatarak, onlara yalnız olmadıklarını hissettirmektir.

KİMLERİ KAPSAR
Hastanede yatmayı gerektirmeyecek şekilde tıbbi tedavi ve bakımı gerektiren hastalar, (yatalak hastalar, yatak içi mobil hastalar, operasyon sonrası bakım gerektiren hastalar gibi.)
Herhangi bir tedavi gerektirmeyen ancak kendine bakamayacak günlük aktivitelerini tek başına karşılayamayacak durumdaki bakıma muhtaç yaşlılar ( Evde tek başına yaşayan, akraba ve çevresinden destek sağlanamayan yaşlı hastalar gibi.) kapsamaktadır.

HANGİ HİZMETLER SUNULUR

  • Yatalak hastaların hekim tarafından yapılan tıbbi değerlendirmesi sonrasında tespit edilen ihtiyaçlar ( tansiyon pansuman ve laboratuar tetkikleri )
  • Psikolojik destek (Evde Bakım Hizmetleri alan hastalar dışında Gaziemir ilçesi sınırları içinde yaşayan ve talepte bulunan vatandaşlar da faydalanabilmektedir.)
  • Diyetisyen desteği (Evde Bakım Hizmetleri alan hastalar dışında Gaziemir ilçesi sınırları içinde yaşayan ve talepte bulunan vatandaşlar da faydalanabilmektedir.)
  • Kişinin kendi hekimi ya da kurum hekimi tarafından düzenlenmiş reçetelerin uygulanması
  • Evde fizyoterapist desteği
  • Kimsesiz yada günlük aktivitelerini yerine getiremeyecek durumda olan vatandaşlarımızın kişisel bakımı ve bulunduğu hanenin temizliği Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde kurulan ekipler tarafından yapılacaktır.

Hekim Hizmeti: Hastaların ilk tespiti yapıldıktan sonra hasta başında hastayı değerlendirip muayenesini yapmak, tedavisini düzenlemek, hastanın aile hekimi ile iletişim içinde olmak , gerekli görülen hallerde hastayı hastane ya da palyetif bakıma naklinin gerçekleştirilmesini koordine etmek, evde yapılabilecek girişimsel işlemleri bizzat uygulamak veya hemşirelere uygulatmak, hizmet içi eğitim yapmak ve bu hizmetlerin devamlılığını sağlamak Evde Bakım Hizmetleri kapsamındadır.

Hemşirelik Hizmetleri: hastaların ilk tespitini yapmak, hekim tarafından verilen tedavinin evde uygulanmasını sağlamak (enjeksiyon, pansuman, sonda, nazogastrik sonda, kan alımı, tansiyon ölçümü, stoma bakımı vb.) hasta ve hasta yakınını bilgilendirmek, hastaların ilaç ve engelli raporlarının çıkarılmasına yardımcı olmak, kişisel bakımlarını yapmak hemşirelik hizmetleri kapsamındadır.

Psikolojik Destek ve Danışmanlık Hizmeti: Evde Bakım Hizmetleri kapsamında yürütülen çalışmalarda ihtiyacı olduğu düşünülen kişilere ev ziyaretleri yaparak psikolojik destek verilmektedir. Ev ziyaretleri dışında merkezimizde vatandaşa yönelik psikolojik danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

Diyetisyenlik Hizmeti hekim tarafından değerlendirilip uygun görülen hastaların takibini yapmak, kronik hastalığı ya da obezite sorunu olan hastaların diyetlerinin düzenlenmesi, ilçemizde yaşayan vatandaşlarımızın yanlış beslenme alışkanlıklarının saptanması; yetersiz ve dengesiz beslenmenin yol açtığı sağlık sorunlarının giderilmesine yönelik doğru beslenme yöntemleri konusunda eğitim verilmesi, kişilere uygun diyetlerin planlanması amacıyla hizmet verilmektedir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hizmeti

Evde Bakım Hizmetleri kapsamında;ağrı,işlev kaybı ve fiziksel yetersizliklere sebep olup;yaşam kalitesini etkileyen;İnme(felç),Multiple Skleroz(MS)Parkinson,Serebral Palsi,Kırık ve Cerrahi sonrası eklem kısıtlılıkları,omurga patolojileri,eklem romatizmaları gibi kas-iskelet sistemi ve nörolojik hastalıklara sahip kişilere,evlerinde,bireysel olarak,fayda sağlanabilecek ve tedavisi gerekli görülen durumlarda;haftanın belirlenen gün ve seanslarında düzenli olarak egzersiz,elektroterapi ve manuel terapi uygulamaları hizmetleri sunulmaktadır.

Anne Eğitimi ve Yeni Doğan Hizmetleri:

Evde Bakım Hizmetleri projesi içinde yer alan yenidoğan hizmetleri; anne ve baba adaylarını, hamileleri, lohusaları ve bebekleri kapsamaktadır. Yenidoğan hizmetlerinde amacımız farkındalığın arttırılması; gebeliğin sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesi, doğum gerçekleri, bebeğin aileye katılması ile tüm yaşantıları değişen ailenin uyum sürecinin kolaylaştırılması, bebeğin beslenmesi, bakımı, uyku düzeni gibi konularda annelerin tedirginliklerinin minumuma indirilmesidir. Ev ziyaretleri ile anne- bebek değerlendirilerek onlara yalnız olmadıklarını hissettirmek hedeflenmektedir.

 

EVDE BAKIM VE YENİDOĞAN HİZMETLERİ İÇİN 9990112 VE 9990251 DAHİLİ (1850-1853-1855) NUMARALARI ARAYABİLİRSİNİZ

 

Hasta Nakil Ambulansı:

Hasta Nakil Ambulans hizmeti, mesai saatleri içinde Sağlık Bakanlığınca belirlenen teknik ve tıbbi donanıma sahip olan ambulans ile Gaziemir sınırları içinde ikamet eden ve acil müdahale gerektirmeyen durumlarda hastaneye nakilin gerçekleştirilmesi işidir.Bu hizmetten; acil müdahalesi gerekmeyen kanser hastaları, kronik böbrek yetmezliği olan hastalar, yatalak hastalar faydalanabilmektedir.


RANDEVU TARİHİNİZDEN BİR KAÇ GÜN ÖNCE 0232 2162020 NOLU TELEFONU GÜNÜN HER SAATİNDE ARAYABİLİRSİNİZ

 

Ölüm Raporları :

Belediye sınırları içerisinde gerçekleşen ölüm olaylarında, ölüm belgesinin, hekimlerimiz tarafından hazırlanması, hazırlanan belgelerin Nüfus Müdürlüğüne gönderilmesi, cenaze sahiplerine gerekli bilgilerin verilmesi, yol izin belgesinin düzenlenmesi işlemlerinin yapılmasını sağlamak amacı ile Cenaze Hizmetlerimiz 24 saat kesintisiz olarak sürdürülmektedir. Vatandaşlarımızın Belediyemizi araması durumunda doktorlarımız tarafından vefat eden kişi muayene edilerek ölüm raporu düzenlenir, cenaze yakını defin işleri için yönlendirilir.

 

TEL: TATİL GÜNLERİ VE MESAİ SAATLERİ DIŞINDA 0 232 2162020 MESAİ SAATLERİ DAHİLİNDE: 0 232 9990251 DAHİLİ(1063 – 1064 – 1065 )

Copyright © 2017 Gaziemir Belediyesi