GAZIEMIR
Gaziemir Belediyesi’nden mübadelenin 100. yılına özel film

Gaziemir Belediyesi’nden mübadelenin 100. yılına özel film

30-01-23

Gaziemir Belediyesi’nin mübadelenin 100. yılında düzenlediği ve 100 Yıllık Hikâyemiz Seydiköy filminin gösteriminin yapıldığı etkinlikte duygu dolu anlar yaşandı.

Gaziemir Belediyesi’nin mübadelenin 100. yılında düzenlediği ve 100 Yıllık Hikâyemiz Seydiköy filminin gösteriminin yapıldığı ve Balkan Müzikleri Topluluğu’nun sahne aldığı etkinlikte, duygu dolu anlar yaşandı.

Gaziemir Belediyesi, Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan antlaşma ile yaşanan Nüfus Mübadelesi’nin 100. yılında özel bir etkinlik düzenledi. Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ile eşi Deniz Arda’nın evsahipliğinde düzenlenen etkinliğe CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, filmde rol alanlar ve ailelerinin yanı sıra çok sayıda Gaziemirli katıldı. Etkinlikte, belediyenin hazırladığı 100. Yıllık Hikâyemiz Seydiköy filminin ilk gösterimi yapıldı. Mübadelenin 100. yılı için özel olarak hazırlanan filmde kamera karşısına geçen Belediye Başkanı Halil Arda ile annesi Fatma Arda, Salih Mehmet Konuk, Kebire Kaner, Ali Kara, Abdulkadir Çakal, Bakiye Özçolak, Kadriye Baysal, Hüsniye Karaca, Naci Zenginobuz, Muammer Aktaş ve Ayşe Kılınç ailelerinin göç hikâyelerini anlattı. Yaşadıkları Balkan ülkelerinden anavatana göç etmek zorunda kalan ailelerin karşılaştıkları zorlukları ve Türkiye’de yeni bir yaşam kurma süreçlerini anlatan filmi izleyenler, duygu dolu anlar yaşadı.

Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte, film gösteriminin ardından Gaziemir Belediyesi Balkan Müzikleri Topluluğu sahne aldı. Sanat Yönetmeni Yılmaz Demirtaş yönetiminde sahne alan topluluk Balkan müzikleri seslendirdi. Topluluk hayat verdiği ezgilerle seyircileri kimi zaman duygulandırdı kimi zamanda eğlendirdi.

Film için kamera karşısına geçenlere, belediyenin cumhuriyetin 100. yılı için hazırladığı almanağı armağan eden Belediye Başkanı Halil Arda, “Anlatılan bizim hikâyemiz, büyüklerimizin hikâyesi. Acı tatlı günler yaşandı. Aramızda göçüp gidenler oldu. Bu film keşke daha önce yapılsaydı, onları da dinleseydik. Filme katkı koyan başta çınarlarımız olmak üzere herkese şükranlarımı sunuyorum. Sanat Yönetmeni Yılmaz Demirtaş yönetiminde seslendirdikleri Balkan müzikleriyle etkinliğimize katkı sağlayan Gaziemir Belediyesi Balkan Müzikleri Topluluğu’na da teşekkür ediyorum. 2023 bizim yılımız olacak” diye konuştu.