GAZIEMIR
CV Bank, Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi’ne dâhil oldu

CV Bank, Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi’ne dâhil oldu

27-09-22

Genç kadınların ekonomik ve toplumsal hayata katılımlarını artırmayı hedefleyen Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi’ne Gaziemir Belediyesi de CV Bank Birimi ile dâhil oldu.

Türkiye'de ne eğitimde ne istihdamda yer alan (NEET) genç kadınların ekonomik ve toplumsal hayata katılımlarını artırmayı hedefleyen Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi’ne Gaziemir Belediyesi de CV Bank Birimi ile dâhil oldu.

“İnsana yaraşır iş ve ekonomik büyüme” hedefiyle yola çıkılan, Sabancı Vakfı tarafından desteklenen proje, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş birliğinde, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Vakfı tarafından yürütülüyor. Proje kapsamında Adana, Ankara, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, Konya, Mardin, Trabzon, Van ve İzmir pilot il seçildi.

Projenin İzmir ayağını yürüten Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı İzmir Saha Program Yetkilisi Güvenç Küçüktok, BM Kalkınma Programı Projeler Müdürü Arzu Karaarslan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstihdam Politikaları Birim Uzmanı Esra Sermin Ata, Sabancı Vakfı Proje Yöneticisi Simla Yavaş’ın yer aldığı ekip Gaziemir Belediyesi CV Bank İstihdam Ofisi’nin çalışmalarını yerinde incelemek üzere Gaziemir Belediyesi’ne ziyaret ederek, Gaziemir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü ve CV Bank Sorumlusu Oktay Bilgin ile görüştü. Görüşmenin ardından Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın da onay vermesiyle Gaziemir Belediyesi CV Bank Birimi, projeye dahil oldu.

“Kadın istihdamı önceliğimiz”
Projeyi değerlendiren Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda da, kadının toplumsal hayatın her alanında bulunması için çalışmalar yürüttüklerini, CV Bank’ın da özellikle bu konuya yoğunlaştığını belirterek, “Çalışmalarımızın Birleşmiş Milletler, Sabancı Vakfı gibi önemli kurumlar tarafından da görülmüş olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. İstihdamda yenilikçi gelişmeler için CV Bank İstihdam Ofisimizin çalışmalarını sonuna kadar destekliyorum. Bu proje ile daha çok kadının eğitim ve iş olanağına kavuşacağına inanıyorum” diye konuştu. 

Gaziemir Belediyesi CV Bank Birimi Sorumlusu Oktay Bilgin de, bu projede yer almaktan onur duyduklarını söyleyerek, “CV Bank Birimi, her geçen gün daha çok vatandaşımızın iş sahibi olması için önemli bir aracılık görevi görüyor. Hem iş verenle hem de iş arayan yurttaşlarla empati kuran bir kurum olduk. Belediyedeki ekibimizin de özverili çalışmasıyla ortalama her ay 100 vatandaşımızı, son 16 ay içinde bin 620 vatandaşımızın iş sahibi olmasına aracılık ettik. Bu çalışmalarımızın Birleşmiş Milletler Programı tarafından da görülmüş olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi’ne önemli katkılar sunacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Proje nasıl işliyor
Proje kapsamında ne istihdamda ne de eğitimde yer alamayan kadınlarla ilgili kadınların saha araştırmasını yapıp sağlıklı veriye ulaşmak ve çıkan sonuçlara göre yaşadıkları zorlukların nasıl aşılabileceğinin üzerinde çalışma yapılacak. Gaziemir Belediyesi CV Bank İstihdam Ofisi ile de hem veri akışı sağlanırken hem de belirlenen genç kadınların istihdama yönelmesi için de çalışmalar yürütülecek. Projeyle ilgili ayrıntılı bilgiye www.geleceginikurangenckadinlar.org adresinden ulaşılabilecek.