Atatürk İmzası
"Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir"

Yağmur Suyu Projesi

Yağmur suyu kanalı projesi

Kentin geneline yeni yağmur suyu kanalları yapan İZSU, Gaziemir ‘in cadde ve sokaklarında 12 kilometrelik yağmur suyu kanalı yaparak, su baskınlarının önüne geçiyor.
Kanalların yapımının tamamlanmasıyla ilçedeki yağmur suyu kanallarının uzunluğu 30 kilometreyi buldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen kanallar ile yağmur suyu kanallarının birbirinden ayrılması projesi kapsamında Gaziemir’in Cadde ve sokaklarında 12 kilometrelik yağmursuyu kanalı yapım çalışmaları hızla devam ediyor. Yağmur suyu baskınlarının önüne geçmek amacıyla yapılan ve maliyeti 4.5 milyon lirayı bulan kanallar 1’er metre yüksekliğe ve genişliğe sahip. Yağmur suyu ile atık suyu birbirinden ayırmak amacıyla yapılan kanallarla toplanan yağmur suları Akçay Caddesi’ndeki 500’lük kanallara boşaltılarak Meles Çayı’na ve Tahtalı Barajı’na taşınacak. Kanalların yapımının tamamlanmasıyla, Gaziemir’deki yağmur suyu kanallarının uzunluğu 30 kilometreyi geçecek.İZSU’nun yaptığı çalışmalar, Sevgi, Irmak, Gazikent,Dokuzeylül,Gazi, mahallelerinde ve Atatürk Bulvarı, Türkan Saylan Caddesi, Feridun Pözüt Caddesi, Kemal Reis Caddesi, Yarbay Refik Cesur Caddesi, Albay İbrahim Karaoğlanoğlu Caddesi ve Kahramanlar Caddesi’nde devam ediyor.

TAŞKINLAR TARİHE KARIŞTI
Sarnıç Bölgesi’nde ise büyük oranda gelişen sanayi bölgesinin altyapı ihtiyacını karşılamak için 6,5 kilometre uzunluğunda 300 ve 400 milimetre çaplarında pis su kanalı döşenerek bağlantıları yapıldı. Kanalizasyon imalatı çalışmalarında ise yaklaşık 7 bin 500 metrelik kanalizasyon çalışması yapıldı. Gaziemir’de Yağmur Suyu Kuşaklama Projesi sayesinde su baskınları ve taşkınlar da tarihe karıştı. Eksik ve bozulmuş kanalizasyon hatlarının onarımını da içeren proje kapsamında toplanacak yağmur suları Akçay Caddesi’ndeki büyük kanallara deşarj edilerek Meles Çayı ile Tahtalı Barajı’na gönderildi. Toplam maliyeti 4.5 milyon lirayı bulan projenin tamamlanmasıyla ilçede yağmur sularından kaynaklanan taşkın ve su baskını sorununa kökten çözüm oldu. Böylece atık su ile kanalizasyon da birbirinden ayrılmış oldu.
Öte yandan, ilçede altyapı sorunlarını ortadan kaldırmak için yapılan yüzey çalışmaları da tüm hızıyla sürüyor. Yıpranan yollar onarılıyor, yeni bağlantı güzergahları açılıyor. 

Copyright © 2017 Gaziemir Belediyesi

Gaziemir

Haber


Başkan Halil İbrahim Şenol
HALİL İBRAHİM ŞENOL
BELEDİYE BAŞKANI